KOSOVA Hackers

VRIMA E SIGURISE NE INTERNET

Go down

VRIMA E SIGURISE NE INTERNET

Post  n1k1 on Sun Apr 11, 2010 9:48 pm

Sipas McAfee - firmë e njohur e antivirus-ëve, hackerët kinezë sulmin në Google dhe Co. kanë arritur ta bëjnë, si pasojë e një vrime të sigurisë në Internet Explorer. Kjo vrime e sigurisë është në versionet 6, 7 dhe 8 të këtij shfletuesi.
Sulmi është bërë kur kodi dëmtues i hakerëve nëpërmjet një webfaqe-je futet në PC që përmban sistemin operativ Windows. Aty instalohet kodi dëmtues dhe pastaj hakeri ka çasje nga largësia, në PC në të cilin është instaluar ai kod. Lidhjet nga këto webfaqe (me kod dëmtues), hakerët kinezë i dërguan nëpërmjet e-mailëve në adresat e punëtorëve të kompanive të prekura.
Microsoft e ka bërë publike lajmin për këtë vrimë të sigurisë dhe po punon për një "Emergency Patch", në mënyrë që kjo vrimë e sigurisë të eleminohet sa më shpejt!
http://www.albtux.de/forum/index.php?topic=64.msg81#msg81
avatar
n1k1
Admin

Posts : 78
Join date : 2010-04-10
Location : N;WebFaqe

View user profile http://kosovahackers.getgoo.net

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum